OKM Emirates
Flash İlaçlama
OKM Emirates

downloads downloads downloads downloads downloads

karafatma hakkında bilgi

 

Karafatma böceği uzunluğu 2-3 cm boyunda ve siyah renkli olan bir hamam böceği türüdür. Güçlü olan 6 tane bacağa sahip, karafatma güçlü bacak yapısı ile kilometrelerce yol yürüyebilir. Kara fatma böceklerinin erkek olanları kanatlıdır, fakat kanatlarının uçma özellikleri yoktur. Dişi karafatmalar ise ovaldir ve kanatsızdır. Tüm hamam böceği türlerinde olduğu gibi kara fatma böceklerininde kafasında iletişimini ve besin bulmasını sağlayan 2 adet anten bulunur. Karafatma haşeresi en çok kanalizasyon sistemlerinden, lağımlardan, bodrumlardan, depolardan ve bina boşluklarından ev içlerine girerler. Ev içine giren karafatma, evlerde ilk mutfağa ve banyoya yerleşir. Yaz aylarında ve sıcak ortamlarda hızla çoğalan hamam böcekleri, tedbir alınmaz ise yuvalandıkları alanı bir süre sonra istila ederler. Ömürleri ortalama 6 ile 12 ay arasında değişen kara fatma böcekleri, her türlü gıda ve organik madde ile beslenebilirler.

Sürekli pis ortamlarda dolaştıklarından dolayı kara fatma böcekleri çok pis canlılardır ve her türlü mikrobu bünyelerinde taşırlar. Bu nedenle insanlara hastalık bulaştırabilen haşere gruplarının başında yer alırlar. Işıktan kaçan ve gündüzleri ortalıkta görülmeyen karafatma haşereleri, bu zamanlarını yuvalarında geçirirken, karanlık ortamlarda ve özellikle geceleri toplu halde ortaya çıkarlar. Dişi kara fatma böceği yumurtasını sırtında taşır ve gittiği her yere bırakır. Kara Fatma yumurtası ev ortamında ortalama 2 - 3 hafta içinde açılır. Evlerde açıkta bırakılan her türlü yiyeceklerin üzerinde gezerek beslenen karafatma böcekleri, bu gıdalar üzerine mikroplarını bırakırlar. Bu gıdaları tüketen insanlara çeşitli hastalıklar bulaşır.

Kara Fatma ve hamam böcekleri ile insanlara bulaşan bazı hastalıklar;gıda zehirlenmeleri, antrax, astım, hepatit dizanteri, pnomoni, verem, mantar, alerjik reaksiyon bunlardan bazılarıdır. Karafatma ve tüm hamam böcekleri ile mücadele zordur. Çünkü kafatama böcekleri güçlü güçlü bir bünyeye sahiptir ve çok hızlı ürerler. Bir çift kara fatma ölene kadar yaklaşık 1 milyon yumurta bırakır. Karafatmadan kurtulmak için karafatma ilaçlaması yapılması gereklidir. Karafatma ilaçlaması yapan kişilerin bu ilaçlama konusunda eğitim almış kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Hangi haşere türü için nasıl bir uygulama yapılamasını bilmek önemlidir. Bu nedenle kara fatma ilaçlama ve tüm hamam böceği ilaçlamalarında uzman ilaçlama şirketlerinden destek almalısınız. Flash ilaçlama şirketmiz yıllardır ilaçlama sektöründe en garantili ve en güvenli ilaçlama hizmetini sunan, sağlık bakanlığı ruhsatlı ilaçlama şirketidir. Hamam böceklerinden kurtulmak için Flash ilaçlama şirketimize karafatma ilaçlaması yaptırmanız yeterlidir.

OKM Emirates
Haberler Haberler