OKM Emirates
Flash İlaçlama
OKM Emirates

downloads downloads downloads downloads downloads

farenin özellikleri

 

fare resimleriFare, kemirgen bir canlıdır ve omurgalı hayvanlar ısınıfında yer alır. Memeli canlılar olan fareler doğurarak ürerler. Elastik bir vücut yapısı olan fare küçük deliklerden bile rahatlıkla geçebilirler. Türlerine göre farklı renklerde olan farelerde 4 tane ayak vardır ve çok hızlı koşabilirler. Keskin koku alma duyuları yiyeceklerin yerlerini bulmada kolaylık sağlar. Vucütlarının arkasında uzun kuyrukları olan fareler, boz, kahverengi, beyaz renklerde olurlar. Bazı fare türlerinin kulakları kafalarından daha büyüktür.

Farelerin en güçlü yönleri çok sağlam çene yapıları ve diş yapılarıdır. Güçlü dişleri ile tahta, plastik, taş ve mermer gibi çok sert maddeleri bile kemirebilirler. Beslenmeleri türlerine ve yaşam alanlarına göre değişen farelerin tarlalarda, çatılarda, bodrumlarda, çöplüklerde ve kanalizasyonlarda yaşayan türleri vardır. Örnek olarak lağım fareleri kanalizasyon giderlerinde, tarla fareleri tarlalarda, çatı fareleri ile çatılarda yaşar ve bu ortamlardan beslenir. Pis olan her türlü maddeler ile beslendikleri için çok pis canlılar olan fareler, insanlara birçok hastalık bulaştırabilirler. Mekan içlerinde yiyecek madde bulamadıklarında insanları ısıran fareler, özellikler gece uyku halinde olan insanları kulaklarından ve parmak uçlarından ısırarak hastalık bulaştırırlar yada ev içlerinde buldukları yiyeceklerden beslenirken, bu yiyecekler üzerine bırakdıkları mikroplar ile de hastalık yayabilirler. Farelerden bulaşan hastalıklar;
sodoko, verem, kuduz, tifüs, parazit hastalıkları, humma ve grip gibi hastalıklardır. 

Eski dönemlerde farelerden buşalan veba hastalığı bir salgın haline gelmiş ve bu veba salgınından binlerce insanın öldüğü tarihte yazmaktadır. Fare ısırması insanlara tarafından hissedilmez, çünkü fareler ısıracakları derinin üzerine narkoz etkisi sağlayan bir sıvı bırakırlar ve bu sıvı derinin uyuşmasını sağlar. Bu nedenle fare ısırması insanlar tarafından ilk anda hissedilmez. Fareler memeli canlılar arasında en sık süre ile çoğalan canlılardır. Yılda 5-6 kere ürerler ve her üremelerinde 10-15 arasında yavru yaparlar. Fare yavruları kısa sürede gelişir ve yiyecek aramaya başlarlar. Fareler türlerine göre farklı boylardadırlar. Fındık faresi gibi küçük yapılı fare türü olduğu gibi, halk arasında keme adı verilen kedi büyüklüğüne yakın fare türleri vardır. Yiyeceğin olduğu ve insanların yaşadığı ev, lokanta, restaurant, kiler, depo, ambar, tarla ve bahçe gibi birçok alana giren farelerin en çok bilinen türleri; çatı faresi, lağım faresi, fındık faresi, kanguru faresi, kör fare, tarla faresi, orman faresi, keseli fare gibi fare türleri bazılarıdır.

Yıllar önce en meşhur fare yakalama yöntemi, kapan ile fare yakalamaktı. Fakat kapan ile fare yakalamak en çok zaman almakta, hemde fareleri toplu olarak değilde tek tek yakalıyordu. Artık bu ilkel yöntemler geçmişte kaldı. Günümüzde bu işlemi daha etkili ilaçlar ve daha teknolojik ilaçlama aletleri ile fare ilaçlama şirketleri yapmaktadır. Flash ilaçlama şirketimiz İstanbul Avrupa yakası ve İstanbul Anadolu yakası şubeleri ile fare ilaçlama hizmetini mekan ve saat ayrımı gözetmeksizin sağlamaktadır. Farelerden kurtulmak için sıvı ilaçlama yada istasyon kurdurmak gereklidir. Fare ilaçlama ve tüm kemirgen ilaçlamalarında Bursa fare ilaçlama firmalarından olan Flash ilaçlama şirketimizden yardım alabilirsiniz. İSTANBUL AVRUPA YAKASI : ( MERKEZ )
Hürriyet mah. Hürriyet cad.
Sedef sok. No:23
Şirinevler / İSTANBUL
Tel : 0212 541 8923

İSTANBUL ANADOLU YAKASI :
Rasim Paşa mah. Söğütlü Çeşme cad. Yavuz Türk sok. No:22
Kadıköy / İSTANBUL
Tel : 0216 337 7 665

OKM Emirates
Haberler Haberler